Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-04-30
Data publikacji: 2024-04-30

Składka wypadkowa - jak prawidłowo ustalić stopę procentową

Od 1 kwietnia obowiązują nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe. W roku składkowym, który rozpoczął się 1 kwietnia 2024 roku przedsiębiorcy z 32 grup działalności płacą nową, niższą składkę wypadkową. Od czego zależy stopa procentowa składki wypadkowej i jak samodzielnie ustalić jej wysokość?

Składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 r. >>>

Jak ustalać wysokość składki wypadkowej >>>

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2024 r.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na okres jednego roku składkowego, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Obecnie stopa procentowa składki wypadkowej jest ustalana na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

W przypadku płatników składek, którzy:

  • zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych,
  • nie podlegają wpisowi do rejestru REGON,
    - wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym, który rozpoczął się 1 kwietnia 2024 r. nie zmienia się i wynosi 1,67% (50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na w/w rok składkowy dla grup działalności).

Płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, ale nie mieli obowiązku przekazania informacji ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe, samodzielnie ustalają wysokość składki wypadkowej na dany rok składkowy. W ich przypadku składka ta jest uzależniona od PKD działalności przeważającej. Zasada ta ma również zastosowanie do płatników, którzy w poprzednim roku nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Ważne

Nie zmieniła się ryczałtowa składka wypadkowa dla przedsiębiorców rozliczających składki wyłącznie za siebie lub za nie więcej niż 9 ubezpieczonych i nadal będzie wynosić 1,67%.

W jaki sposób ustalić liczbę osób ubezpieczonych

Liczba ubezpieczonych decyduje o tym, w jaki sposób zostanie ustalona stopa procentowa składki wypadkowej. Jest to średnia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego w roku kalendarzowym poprzedzającym dany rok składkowy, tj. w 2023 r.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych pod uwagę bierze się miesiące, w których płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej jednego ubezpieczonego. Przy czym daną osobę należy uwzględnić tylko raz, nawet jeśli posiada kilka tytułów do ubezpieczeń, z których był objęty ubezpieczeniem wypadkowym u tego płatnika.

W liczbie ubezpieczonych nie uwzględnia się osób, które:

  • były objęte ubezpieczeniami społecznymi, ale nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu, np. nakładcy,
  • przebywały przez cały miesiąc na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński (albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego),
  • w danym miesiącu ani jeden dzień nie podlegały ubezpieczeniom społecznym (a więc także ubezpieczeniu wypadkowemu), za które składki zostały rozliczone lub świadczenia wykazane w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc, już po ustaniu tytułu do ubezpieczeń.

Następnie sumę osób ubezpieczonych należy podzielić przez liczbę miesięcy, w których co najmniej jedna osoba w poszczególnych miesiącach poprzedniego roku (2023 r.) była zgłoszona do ubezpieczenia wypadkowego.

Przykład

Spółka partnerska była zgłoszona w ZUS jako płatnik składek nieprzerwanie przez cały 2023 r. W ciągu poszczególnych miesięcy 2023 r. spółka zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego następującą liczbę osób:

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Liczba ubezpieczonych

15

8

13

7

9

12

10

14

12

15

10

16

Liczba osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2023 r. wynosiła 141. W związku z tym liczba ubezpieczonych na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. wynosi: 141 : 12 = 11,75. Po zaokrągleniu do jedności – 12.

Samodzielne ustalenie stopy procentowej

Niektórzy płatnicy składek ustalają stopę procentową składki wypadkowej samodzielnie, w zależności od grupy działalności, do której należą – zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki wypadkowej. Dotyczy to płatników składek:

  • podlegających wpisowi do rejestru REGON i
  • zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych oraz
  • którzy nie mieli obowiązku przekazania ZUS IWA za ostatnie 3 lata kalendarzowe, tj. 2021, 2022, 2023 r.

W celu ustalenia prawidłowej wysokości stopy procentowej składki wypadkowej należy postępować w następujący sposób:

  1. ustalić rodzaj przeważającej działalności według PKD, do której płatnik składek został zaklasyfikowany (według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego lub na dzień zgłoszenia płatnika składek w ZUS),
  2. na podstawie dwóch pierwszych cyfr kodu PKD ustalić, do jakiej sekcji (oznaczonej literą) i działu (dwie pierwsze cyfry kodu) został zaklasyfikowany płatnik składek zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
  3. na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki wypadkowej należy przyporządkować odpowiednią stopę procentową składki wypadkowej na nowy rok składkowy (1 kwietnia 2024 r. – 31 marca 2025 r.).
Przykład

Spółka komandytowa zarejestrowała się po raz pierwszy w ZUS od 1 stycznia 2023 r. W okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. spółka zatrudniała wyłącznie studentów-zleceniobiorców, którzy nie podlegali ubezpieczeniom społecznym, a więc także ubezpieczeniu wypadkowemu. Od 1 lutego 2024 r. spółka zgłosiła do ubezpieczenia wypadkowego 12 pracowników. W celu ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka obowiązuje spółkę w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 marca 2025 r., spółka powinna ustalić, do jakiej grupy działalności należy według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu, od którego stała się płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe, tj. 1 lutego 2024 r.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 5/2024 r.

Zmiana wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2024 r. i jej skutki >>>

MPPiU Nr 5/2024 r.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00