Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-10-22

Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA

Lekarze mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy także w formie elektronicznej jako e-ZLA od 1 stycznia 2016 r. Przed tą datą zaświadczenia lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do pracy spowodowaną chorobą lub wydawane ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem albo chorym członkiem rodziny były wystawiane na drukach ZUS ZLA. W celu dostosowania praktyki do nowych regulacji wprowadzono okres przejściowy, w którym obydwie formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (papierowa i elektroniczna) były dozwolone. Okres przejściowy który był kilkakrotnie przesuwany, ostatecznie zakończy się 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie forma elektroniczna. Możliwość wystawiania e-ZLA uzyskali od 23 października 2018 r. asystenci medyczni.

 

Od 1 grudnia 2018 r., jeśli w wyniku badania lekarz stwierdzi, że ubezpieczony jest niezdolny do wykonywania pracy lub stwierdzi konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny ubezpieczonego, powinien wystawić elektroniczne zaświadczenie lekarskie. Dane ewidencyjne niezbędne do wystawienia zaświadczenia będą dla lekarza widoczne w systemie, ale lekarz powinien je potwierdzić z pacjentem, szczególnie NIP płatnika składek ubezpieczonego. Lekarz widzi w systemie, czy płatnik składek posiada profil informacyjny na PUE ZUS. Zatem pacjent nie otrzyma papierowego zwolnienia lekarskiego, ale tylko wtedy, gdy jego pracodawca posiada profil informacyjny. Jeżeli natomiast płatnik składek nie posiada takiego profilu, lekarz wręczy pacjentowi wydruk zaświadczenia lekarskiego, który musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza. W takiej sytuacji ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć pracodawcy wydruk zwolnienia lekarskiego, przy czym może to zrobić nawet po zakończonej absencji chorobowej, nie tracąc prawa do części zasiłku za okres od 8. dnia niezdolności do pracy.

Zaświadczenie wystawione na profilu informacyjnym lekarza automatycznie wpłynie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a stamtąd bezpośrednio, w kolejnym dniu po otrzymaniu zaświadczenia, na skrzynkę płatnika składek (bez numeru statystycznego choroby).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00