Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2018-09-18

Jak zgłaszać towar objęty monitorowaniem przewozu SENT po zmianach

Ustalenie, który podmiot jest zobowiązany do zgłoszenia przewozu towaru podlegającego monitorowaniu, jest jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać.  Uzależnione jest to bowiem od trasy przejazdu. W jednym przypadku zgłoszenia przewozu w systemie SENT musi dokonać podmiot wysyłający towar, w innym - odbiorca towaru, a jeszcze w innym - obowiązek ten spoczywa tylko na przewoźniku. Obecnie zgłoszenie SENT umożliwia objęcie kilku towarów jednym zgłoszeniem. Ponadto od 1 października 2018 r. przewoźnik wpisuje w zgłoszeniu numer lokalizatora albo numer urządzenia. Natomiast od 30 października 2018 r. w zgłoszeniu dotyczącym oleju wpisujemy także stawkę VAT.

Systemem monitorowania towarów SENT objęte są m.in.:

  • paliwa i oleje opałowe oraz pozostałe wyroby ropopochodne (w tym oleje smarowe),
  • oleje roślinne, w tym olej rzepakowy,
  • susz tytoniowy, nieoznaczony znakami akcyzy,
  • alkohole nieskażone oraz skażone całkowicie
  • preparaty smarowe, środki przeciwstukowe, dodatki do olejów mineralnych i podobnych wyrobów.

1. Jak uzyskać dostęp do systemu SENT

Podstawowym narzędziem do wypełniania obowiązków związanych z monitorowaniem przewozu towarów jest system informatyczny Krajowej Administracji Skarbowej o nazwie SENT. System ten jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Z systemu PUESC może korzystać każdy podmiot, bez uiszczania opłat z tego tytułu. Link do systemu odnajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów w zakładce Krajowa Administracja Skarbowa lub możemy wpisać go ręcznie do przeglądarki jako https://puesc.gov.pl. Za pośrednictwem systemu SENT dokonujemy zgłoszenia przewozu towarów i czekamy na zwrotne pozyskanie numeru tego zgłoszenia, tj. tzw. numeru referencyjnego. Numer ten musimy przekazać kierowcy, który ma obowiązek okazywać go podczas kontroli drogowej. Przykładowy numer referencyjny ma postać: SENT20170930006542.

2. Jak dokonać zgłoszeń do systemu SENT

W zależności od tego, gdzie będzie wykonywany przewóz towarów podlegających monitorowaniu, obowiązki z tym związane będą spoczywały na różnych podmiotach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00