Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 listopada 2023 r., sygn. I SA/Po 674/23

Interpretacje podatkowe

Dnia 28 listopada 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 listopada 2023 roku sprawy ze skargi A. R. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem wspólnym z 23 listopada 2022 r., uzupełnionym 9 marca 2023 r. A. R. (dalej jako: "skarżący") i P. R. (niebędący stroną postępowania) wystąpili do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku ze zwrotem wniesionych dopłat w ramach share premium do spółki zagranicznej.

Prezentując zdarzenie przyszłe podano, że wnioskodawcy posiadają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium kraju i podlegają w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawcy są wyłącznymi wspólnikami krajowej spółki P. Sp. z o.o. (dalej jako: "spółka"). Spółka podlega w kraju obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka pełni funkcję podmiotu centralnego w grupie kapitałowej działającej w branży jubilerskiej. Historycznie działalność grupy koncentrowała się na terenie kraju, a w ostatnich latach grupa zrealizowała istotne inwestycje w celu ekspansji na rynkach europejskich.

Wskazano, że wspólnicy planują przygotowanie procesu sukcesji grupy zakładającego przekazanie majątku grupy na rzecz sukcesorów w sposób umożliwiający zachowanie majątku grupy w stanie niepodzielonym oraz zapewniającym ciągłość jej działalności. W kraju prace legislacyjne nad regulacjami mającymi wprowadzić do porządku prawnego instytucję fundacji prywatnej trwają, jednak nie jest pewne - czy i w jakim kształcie zostaną one zakończone przed końcem obecnej kadencji parlamentu. Niemniej, nawet w przypadku wejścia w życie ww. regulacji, fundacja prywatna prawa krajowego nie pozwoli uzyskać dywersyfikacji ryzyka związanego z majątkiem z perspektywy geograficznej oraz różnych jurysdykcji prawnych.

Zwrócono uwagę, że aby zrealizować powyższe cele wspólnicy planują powołanie spółki prawa zagranicznego - [...] (B.V.), tj. odpowiednika krajowej spółki z o.o. (dalej jako: "spółka N. "). Spółka N. docelowo przejmie w ramach grupy rolę podmiotu centralnego oraz prowadzić będzie w [...] działalność inwestycyjną. Dodatkowo jako podmiot skupiający kluczowe aktywa w grupie wnioskodawcy planują utworzenie fundacji prywatnej w [...] ([...]), do której wniesione zostaną udziały spółki N..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00