Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Po 262/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2017 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. w [...] na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 sierpnia 2016 r. X. sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej zwana również skarżącą lub wnioskodawczynią) wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym skarżąca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. U wnioskodawczyni funkcjonuje system motywacyjny oparty o pochodny instrument finansowy (dalej jako: "system") adresowany do wybranych osób uprawnionych współpracujących ze skarżącą (dalej jako: "osoby uprawnione"). Celem systemu jest wspieranie celów wnioskodawczyni przy jednoczesnym nagradzaniu wysiłków osób uprawnionych, a tym samym zabezpieczenie wzrostu wartości skarżącej, poprzez powiązanie wypłaty z tytułu realizacji instrumentu pochodnego ze wzrostem wartości wnioskodawczyni. Skarżąca jest obecnie w trakcie aktualizacji dokumentacji regulującej funkcjonowanie instrumentu pochodnego, poprzez przedstawienie zasad systemu w regulaminie instrumentu pochodnego (dalej jako: "regulamin"). Zgodnie z postanowieniami regulaminu kreowane są instrumenty pochodne (dalej: "instrument"), spełniające w ocenie wnioskodawczyni definicję instrumentu finansowego z art. 5a pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. - dalej w skrócie: "ustawa o PDOF"). Instrument przyznawany osobom uprawnionym, ani certyfikat potwierdzający jego przyznanie nie stanowią papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 94 ze zm. - dalej w skrócie: "u.o.i.f."). Wartość wypłaty wynikająca z rozliczenia instrumentu uzależniona jest od poziomu realizacji celu finansowego na poziomie globalnym przez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną grupy lub skarżącej, do której przynależy osoba uprawniona (dalej jako: "jednostka biznesowa") ustalonego w regulaminie oraz wartości wyjściowej instrumentu. Realizacja instrumentu, na zasadach i warunkach określonych szczegółowo w regulaminie, daje osobie uprawnionej prawo do otrzymania wypłaty gotówkowej kalkulowanej w sposób szczegółowo opisany we wniosku. Ponadto, w certyfikacie i regulaminie określone są także m.in. warunki obejmowania i rozliczenia (realizacji) instrumentu. W szczególności, zgodnie z postanowieniami regulaminu, objęcie instrumentu przez osoby uprawnione jest nieodpłatne. W momencie przyznawania instrumentu, jego realna wartość wynosi zero, a osoby uprawnione nie mogą w żaden sposób zbyć, obciążyć lub przenieść jakichkolwiek praw wynikających z jego posiadania. Realizacja instrumentu następuje przez rozliczenie współczynników i dokonanie wypłaty pieniężnej, nie wcześniej niż po podsumowaniu wyników dotyczących danego okresu rozliczeniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00