Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 czerwca 2017 r., sygn. III SA/Wa 1547/16

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dominik Gajewski, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Kozik (sprawozdawca), sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant referent stażysta Grażyna Dmitruk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2016 r. nr IPPB6/4510-382/15-2/AG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna z 28 stycznia 2016 r., nr IPPP6/4510-382/15-2/AG, wydana na wniosek P. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "Wnioskodawca", "P.", "Skarżący"), na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm., dalej: "O.p.") oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) przez Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: "DIS"), działającego w imieniu Ministra Finansów, dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieodliczonego podatku od towarów i usług.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w niniejszej sprawie został złożony 10 listopada 2015 r. We wniosku Wnioskodawca wskazał, że w wyniku realizacji obowiązków ustawowych, określonych w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.), P. zobowiązana jest do udostępnienia związkom zawodowym pomieszczeń oraz urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej. Działania te są dokonywane przez P. nieodpłatnie. W P. istnieje kilkadziesiąt związków zawodowych a ich członkowie są pracownikami P. W niektórych przypadkach, zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 31 ustawy o związkach zawodowych) są oni zwolnieni od wykonywania czynności na rzecz pracodawcy, zachowując jednocześnie wynagrodzenie. Ponadto pracownicy, będący jednocześnie członkami związków zawodowych, wykonują pracę na rzecz związków, w tych samych pomieszczeniach, w których pracują na rzecz P.. Pomieszczenia te mogą znajdować się w budynkach będących własnością P. bądź też w budynkach/lokalach użytkowanych przez P. na podstawie umów najmu. Z tytułu utrzymania tych pomieszczeń P. ponosi różnego rodzaju wydatki, do których należą m.in. czynsz najmu, opłaty za media, opłaty za serwis sprzątający. Ponadto, pracownicy, będący jednocześnie czynnymi związkowcami, mogą wykorzystywać materiały oraz urządzenia biurowe zarówno wykonując zadania z zakresu obowiązków pracowniczych jak i na rzecz związków zawodowych. Faktury dokumentujące zakup przez P. powyższych towarów i usług są wystawiane zbiorczo. Niemożliwe jest wydzielenie wydatków dotyczących prowadzonej działalności oraz dotyczących związków zawodowych. W związku z powyższym, niemożliwe jest również wyodrębnienie, dla celów podatku VAT, podatku naliczonego dotyczącego tylko działalności związkowej. Dla celów zarządczych w P. został przyjęty podział procentowy rozliczenia przedmiotowych wydatków, dzięki czemu możliwe jest szacunkowe przyporządkowanie ponoszonych kosztów do możliwych miejsc ich powstawania. Na podstawie tak dokonanego podziału każdemu rodzajowi działalności przypisany jest określony, przybliżony procent kosztów ponoszonych z tytułu przedmiotowych zakupów. P. dokonuje odliczenia podatku naliczonego proporcją, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00