Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Gd 59/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi ,,A" Sp. z o.o. z siedzibą w S. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 8 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę .

Uzasadnienie

W dniu 21 lipca 2008 r. A Spółka z o.o. z siedzibą w S. złożyło wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej kwestii, czy spółka, świadcząc usługi hotelowe (usługi turystyki), może odliczyć podatek naliczony od zakupionych usług gastronomicznych świadczonych dla gości indywidualnych poza pakietem usług zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 335 ze zm.).

Opisując stan faktyczny spółka podała, że świadczy usługi hotelowe oraz usługi gastronomiczne stanowiące składnik usługi hotelowej.

Usługi gastronomiczne są nabywane od realnego podmiotu prowadzącego działalność w wynajmowanych od spółki pomieszczeniach. Na życzenie gości należność usługi gastronomicznej doliczana jest do faktury hotelowej bez naliczania marży. Od całości spółka odejmowała podatek VAT wg PKWiU (załącznik U3 do usług VAT).

Minister Finansów działający przez organ uprawniony - Dyrektora Izby Skarbowej interpretacją indywidualną z 8 października 2008 r. uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Interpretacja została doręczona stronie w dniu 13 października 2008 r.

W uzasadnieniu ustalono, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00