Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. I SA/Go 613/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko Asesor WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Asystent sędziego Anna Hatys po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2007 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2007 r. "R" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością złożyła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] odmawiającą zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 28 września 2006 r. skarżąca wniosła do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Przedstawiając stan faktyczny wskazała, iż "R" i R.I. z siedzibą w Danii należą do międzynarodowej grupy kapitałowej R.. R.I. wdrożyła program skierowany do menedżerów spółek z grupy, w ramach którego zapewnia tym osobom możliwość nabywania akcji R.I. wg historycznie określonej ceny rynkowej na dany dzień. W przypadku nabycia akcji w ramach programu, jeżeli ustalana na bieżąco aktualna cena rynkowa byłaby wyższa od ceny historycznej, istnieje potencjalna możliwość odniesienia przez wybranych do programu menedżerów korzyści majątkowej, co zależy wyłącznie od wahań kursu akcji R.I.. Rozliczenie transakcji nabycia i sprzedaży akcji przez menedżerów skarżącej najprawdopodobniej nastąpi tego samego dnia, przy pomocy wyznaczonego w tym celu, nie mającego siedziby w Polsce banku i pośrednika. Rozliczenie zostanie dokonane poprzez przekazanie przez pośrednika na rachunek osobisty każdej z uprawnionych osób w Bank ewentualnej różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży akcji a ceną historyczną i prowizją od sprzedaży. Ciężar ewentualnych dodatnich różnic między aktualną ceną rynkową a ceną historyczną będzie poniesiony początkowo przez R.I.. Następnie, na podstawie uchwały rady nadzorczej Spółki koszty te zostaną refakturowane przez R.I. na skarżącą.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Spółka zadała pytanie czy wydatki przez nią poniesione w związku z obciążeniem jej przez R.I. kosztami sfinansowania różnicy pomiędzy ceną historyczną a ich aktualną ceną rynkową z dnia nabycia akcji zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodów skarżącej Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00