Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.779.2020.1.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.779.2020.1.KO

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej za złamanie zakazu konkurencji dokonanej w formie potrącenia (umorzenia) z przysługującymi Wnioskodawcy względem kontrahenta należnościami

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2020 r. (data wpływu 1 października 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej za złamanie zakazu konkurencji dokonanej w formie potrącenia (umorzenia) z przysługującymi Wnioskodawcy względem kontrahenta należnościami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą X (zwany dalej również Wnioskodawcą lub Przedsiębiorcą). Podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawca jest jednocześnie zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: VAT).

Przeważającym przedmiotem działalności Przedsiębiorcy jest sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. W dniu 8 kwietnia 2014 r. Wnioskodawca zawarł umowę o współpracy handlowej (dalej: Umowa), na mocy której świadczył na rzecz swojego kontrahenta usługi dystrybucyjne. Zgodnie z treścią Umowy, Wnioskodawcy zostało powierzone prowadzenie działalności polegającej m.in. na sprzedaży hurtowej i detalicznej części i akcesoriów do samochodów, olejów i smarów oraz wyposażenia warsztatowego. Wnioskodawca na mocy Umowy był również zobowiązany, względem swojego kontrahenta oraz podmiotu, którego partnerem biznesowym jest kontrahent, do spełnienia świadczenia polegającego na zaniechaniu podejmowania działalności konkurencyjnej na określonym terenie, na którym kontrahent i jego partner biznesowy prowadzili punkty sprzedaży hurtowej i detalicznej części i akcesoriów do samochodów, olejów i smarów oraz wyposażenia warsztatowego, w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania Umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00