Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2019, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.174.2019.1.SŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.174.2019.1.SŻ

Możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej ogrzewania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2019 r. (data wpływu 14 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną z I grupą inwalidzką od 1996 r. Wnioskodawczyni w kwietniu kończy 79 lat. W dniu 19 grudnia 2014 r. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w wydał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - stopień znaczny, symbol niepełnosprawności 07-S, 05-R, na stałe. Postępujące schorzenia, w tym choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zniszczony po upadku staw kolanowy (przeprowadzona artroskopia), który obecnie z uwagi na dolegliwości bólowe ma wskazanie do endoprotezy, zaburzenia chodu i równowagi, zdarzające się Wnioskodawczyni upadki, nie pozwalają Jej na sprawne wykonywanie czynności życiowych. Codzienne funkcjonowanie sprawia Wnioskodawczyni trudności, korzysta Ona z pomocy w postaci środków ortopedycznych typu laska, balkonik. W domu Wnioskodawczyni przebywa z mężem, który w dniu 30 stycznia 2019 r. ukończył 91 lat. Stan zdrowia męża Wnioskodawczyni w ostatnich kilku latach znacznie się pogorszył, cierpi na afazję, utracił wzrok w jednym oku, ma częściową demencję, nie jest więc już w stanie zajmować się czynnościami życiowymi, tj.: obsługą techniczną jakiegokolwiek urządzenia, na co dzień wymaga opieki. Wnioskodawczyni wraz z mężem mieszkają w domu dwurodzinnym w , na parterze budynku (wysoki parter). Mieszkanie było ogrzewane c.o. gazowym, sprawnym lecz starego typu. W piwnicy, do której prowadzą schody podłączony był piec c.o., wyposażony w palnik z otwartym ogniem. Piec nie posiadał żadnych czujników ani urządzeń pozwalających na zdalne sterowanie ogrzewaniem i temperaturą z mieszkania. Piec wymagał ciągłego nadzoru i regulacji, co wymagało schodzenie po schodach do piwnicy. Ponadto w łazience był zainstalowany piecyk gazowy do ogrzewania wody, usytuowany nad wysoką wanną, z której Wnioskodawczyni nie mogła już korzystać ze względu na ograniczenia ruchowe. Wnioskodawczyni borykała się z trudnościami z obsługą pieca c.o., wielokrotnie nie była w stanie zejść po schodach do piwnicy by sprawdzić piec i wyregulować płomień na palniku, w zależności od temperatury na zewnątrz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00