Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.452.2018.1.ES, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.452.2018.1.ES

Skutki podatkowe zawarcia umowy powiernictwa.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2018 r. (data wpływu 4 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy powiernictwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy powiernictwa.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako Powierzający, zawarł z inną osobą fizyczną (Powiernikiem), umowę zlecenia powierniczego, z możliwością jej rozwiązania przez strony za wypowiedzeniem, bądź za porozumieniem stron.
Na podstawie tej umowy Powiernik zobowiązany był do dokonywania wszelkich czynności niezbędnych do przystąpienia do spółki komandytowej, wniesienia wkładów przewidzianych w umowie spółki, objęcia ogółu praw i obowiązków wspólnika we własnym imieniu ale na rzecz Powierzającego oraz wykonywania ogółu praw i obowiązków komandytariusza spółki, przy czym stosując się do poleceń i dyrektyw Powierzającego. Po czym do wskazanej spółki przystąpił. Spółka komandytowa ma siedzibę w Polsce.

Powiernikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia powierniczego. Po zakończeniu umowy zlecenia powierniczego Powiernik zobowiązany będzie przenieść nieodpłatnie na Powierzającego ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej. Powiernik zobowiązany jest również do bieżącego, nieodpłatnego wydania Powierzającemu wszystkiego, co uzyskał z tytułu członkostwa w spółce. Powierzający natomiast zapewnił środki niezbędne do wniesienia wkładu, a także pokrywa wszelkie wydatki związane z wykonywaniem przez Powiernika ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00