Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2015, sygn. IPPP2/4512-311/15-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-311/15-2/RR

Korzystanie ze zwolnienia podmiotowego oraz sposób opodatkowania likwidacji działalności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2015 r. (data wpływu 9 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego oraz sposobu opodatkowania likwidacji działalności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego oraz sposobu opodatkowania likwidacji działalności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 14 września 2005 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Od tego dnia jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Strona prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W dniu 14 września 2005 r. została spisana umowa przyrzeczenia sprzedaży lokalu użytkowego z developerem, który był podatnikiem podatku VAT. Umowa została spisana na nazwisko Wnioskodawcy. Płatność za lokal została ustalona w ratach na okres 5 lat. Faktury na zakup lokalu wystawiane były przez developera co miesiąc w wysokości wpłaconej zaliczki na nazwisko Wnioskodawcy. Wydanie lokalu w posiadanie nastąpiło w dniu 31 stycznia 2006 r. w formie protokołu przekazania i od tego dnia przeszły na kupującego korzyści i ciężary związane z lokalem. Data 31 stycznia 2006 r. dotycząca przekazania lokalu do użytkowania została potwierdzona w treści aktu notarialnego sporządzonego 22 grudnia 2010 r. na nazwisko Wnioskodawcy i jego żony. W okresie luty 2006 r. do listopad 2006 r. prowadzone były w lokalu prace adaptacyjne. Suma zaewidencjonowanych wydatków poniesionych na wykończenie lokalu - po zakończeniu prac i przyjęciu lokalu do użytkowania - nie przekracza 30% wartości lokalu. Wartość poniesionych nakładów na adaptację zaliczono jako wartość początkową środka trwałego jakim jest w tym przypadku inwestycja w obcym środku trwałym i amortyzowana w wysokości 10% od stycznia 2007 r. Od inwestycji, która nie była własnością Wnioskodawcy i małżonki nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych. Podatek naliczony VAT z rat na zakup lokalu, jak również z wydatków poniesionych na adaptację uwzględniano w całości w rozliczeniach miesięcznych w deklaracjach VAT-7. W dniu 22 grudnia 2010 r. sporządzony został akt notarialny na zakup lokalu na nazwisko Wnioskodawcy i nazwisko jego małżonki, w którym zawarto wyłącznie cenę zakupu lokalu. Wydatki poniesione na prace adaptacyjne uznane jako inwestycja w obcym środku trwałym nie zostały ujęte w akcie notarialnym. W dniu 15 stycznia 2011 r. Wnioskodawca udostępnił nieodpłatnie części lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej swojej małżonce. Osiągane przychody z prowadzonej odrębnie działalności gospodarczej przez małżonkę są zwolnione podmiotowo z opodatkowania podatkiem VAT. Prowadzona działalność gospodarcza odrębnie prowadzona przez Stronę jest opodatkowana podatkiem VAT. Każde z małżonków prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko i rozlicza się we własnym zakresie. Przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana od grudnia 2006 r. przez Stronę i jest nadal użytkowana do prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Nieodpłatne użyczenie części lokalu swojej małżonce w styczniu 2011 r. na cele prowadzenia przez nią działalności gospodarczej zwolnionej podmiotowo z VAT Wnioskodawca traktuje jako odpłatne świadczenie usług i opodatkowuje podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00