Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-04

Nowelizacja ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu

Nowelizacja ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu

Anna Semenowicz

Kancelaria Senatu RP

Z dniem 12 września 2001 r. weszła w życie ustawa z 22 czerwca 2001 r., zmieniająca ustawę o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawę o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 89, poz. 973)*). Zmiany wprowadzone tą nowelą dotyczą uprawnień osób bezrobotnych do zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych, zasad podejmowania pracy przez cudzoziemców oraz zmian kompetencyjnych organów zatrudnienia i rad zatrudnienia.

ZASIŁEK I ŚWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE

Ustawa przywróciła zapisy art. 37l ust. 1 oraz art. 37n w zakresie zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych do stanu istniejącego przed 1 stycznia 2001 r. Do okresu uprawniającego do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego zaliczany będzie okres aktualnie pobieranego zasiłku dla bezrobotnych. Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych zaliczone zostanie do okresu uprawniającego do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego od 1 stycznia 2001 r. do 12 września 2001 r. Osobom, które nabyły prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego po 1 stycznia 2001 r. z tytułu pobierania w tym okresie zasiłku dla bezrobotnych, zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne przysługiwać będzie od następnego dnia po spełnieniu warunków do ich nabycia. Uprawnienie to przysługuje na wniosek uprawnionego.

Na podstawie art. 37j ust.1 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, zasiłek przedemerytalny przysługuje osobie spełniającej określone w ustawie warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz legitymującej się stażem uprawniającym do emerytury (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), jeżeli:

m

posiada okres uprawniający do zasiłku wynoszący 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn lub

m

posiada okres uprawniający do zasiłku wynoszący 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00