Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-28

Prawo pracy w świetle regulacji Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa pracy zawarte zarówno w pierwotnym, jak i wtórnym prawie europejskim stanowią wycinek znacznie szerszego obszaru, jakim jest polityka społeczna i polityka zatrudnienia UE. Obszar ten, rozwijający się bardzo dynamicznie, nabrał istotnego znaczenia w politykach unijnych, a przez swój bezpośredni związek z obszarami ściśle gospodarczymi wywiera wpływ na dynamikę rozwoju gospodarczego zarówno poszczególnych państw członkowskich, jak i całej Unii.

Marcin Jakubaszek
Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Trudno wyobrazić sobie polskiego przedsiębiorcę, który nie zetknął się z prawem pracy. Było ono i nadal jest wpisane w praktykę prowadzenia biznesu, bez względu na jego zakres i przedmiot. Stąd też uzyskanie przez Polskę członkostwa w UE nie skutkuje koniecznością zapoznania się przez polskich przedsiębiorców z regulacjami z całkowicie nowego obszaru. Bez wątpienia jednak z momentem akcesji powstała konieczność spojrzenia na prawo pracy z nowej perspektywy i zaktualizowania dotychczasowej wiedzy o zagadnienia i instytucje będące skutkiem implementowania europejskiego prawa pracy do naszego.
Unijna polityka społeczna i zatrudnienia
Obszar polityki społecznej i zatrudnienia w UE obejmuje nie tylko zagadnienia związane z zatrudnieniem i wykonywaniem pracy. Dotyczy on spraw o znacznie szerszym spektrum i o sporym znaczeniu z punktu widzenia społeczeństw poszczególnych państw, jak i wszystkich obywateli Unii. Obok zagadnień związanych ściśle z prawem pracy znajdują się problemy dotyczące polityki kształtowania zatrudnienia, polityki przeciwdziałania bezrobociu, równości szans w dostępie do pracy i niedyskryminacji ze względu na jakiekolwiek okoliczności, w tym niedyskryminacji ze względu na płeć oraz zagadnienia dotyczące dialogu społecznego, w tym dialogu prawodawców i organizacji pracowników oraz instytucjonalizowania reprezentacji społecznej pracowników.
Należy jednak zaznaczyć, iż obszar polityki społecznej i zatrudnienia obejmuje jedynie wybrane zagadnienia społeczne, takie jak:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00