Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Wypłata dywidendy - wybrane skutki podatkowe

Wypłata dywidendy – wybrane skutki podatkowe

Prawo do dywidendy jest jednym z podstawowych praw korporacyjnych wspólników (akcjonariuszy) spółki kapitałowej (spółki z o.o. i spółki akcyjnej). Tryb i zasady wypłaty dywidendy regulują właściwe przepisy prawa. Z wypłatą dywidendy związane są również skutki podatkowe.

Zasady wypłaty dywidendy na gruncie prawa handlowego reguluje przede wszystkim ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037). Powyższy akt prawny wszedł w życie 1 stycznia 2001 r. i uchylił dotychczas obowiązujące rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 27 czerwca 1934 r. – Kodeks handlowy (Dz.U. Nr 57, poz. 502 ze zm.). Podstawowym aktem prawnym odnoszącym się do skutków podatkowych związanym z wypłatą dywidendy jest ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Obowiązujące przepisy prawa przewidują jednak pewne instytucje, które – pod względem skutków podatkowych – traktowane są jak dywidenda. Przepisy podatkowe często posługują się ogólną nazwą „dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”.

PODZIAŁ ZYSKU WEDŁUG KODEKSU SPÓŁEK HANDLOWYCH

Kodeks spółek handlowych w art. 191 przewiduje, że wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Umowa spółki może jednak przewidywać inny sposób podziału zysku. Zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów, chyba że umowa spółki zawiera w tym zakresie odmienne postanowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00