Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-01

praktyka

Wynagrodzenie za nadgodziny w służbie cywilnej to tylko opcja

Wniosek w tej sprawie nie jest wiążący dla dyrektora generalnego danego urzędu i – co ważne – decyzji w tej sprawie nie musi on uzasadniać. Jednak bez wniosku pracownika sam o finansowej rekompensacie nie może decydować. Samodzielnie wolno udzielić mu jedynie czasu wolnego

Wynagrodzenie za nadgodziny jest całkowitą nowością w służbie cywilnej, gdyż od początku obowiązywania ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691; dalej: ustawa) jedyną formą rekompensaty nadliczbowej pracy był czas wolny udzielany w tym samym wymiarze. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje jednak zmieniony art. 97 ustawy i nowo dodany art. 97a. Uregulowano tym samym drugą możliwość rekompensaty w postaci wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Przyjęto jednak w art. 97 ust. 11 ustawy, że tylko na wniosek członka korpusu służby cywilnej dyrektor generalny urzędu może przyznać wynagrodzenie zamiast czasu wolnego albo dnia wolnego.

Jaka procedura

Wniosek o wypłatę wynagrodzenia członek korpusu służby cywilnej może złożyć w formie pisemnej w postaci papierowej albo elektronicznej do dyrektora generalnego urzędu, ale nie bezpośrednio, tylko za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego. Pracownik ma na to 14 dni po dniu zakończenia okresu rozliczeniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00