Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-01-18

PROBLEM

Jaka jest podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego dla pracownika pobierającego najniższy zasiłek chorobowy

Pracownik chorował przez 182 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na sześć miesięcy – od 10 stycznia 2024 r. Jaką przyjąć podstawę wymiaru tego świadczenia, jeżeli podstawa wcześniejszego zasiłku chorobowego wynosiła 3365,31 zł? Czy tę kwotę należy waloryzować i ewentualnie podnieść do najniższej podstawy zasiłków obowiązującej od 1 stycznia 2024 r.?

odpowiedź

Tak, po zwaloryzowaniu kwoty podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy ją porównać z najniższą podstawą wymiaru zasiłków, która od 1 stycznia 2024 r. wynosi 3660,42 zł dla pełnego wymiaru czasu pracy. Jeżeli podstawa będzie niższa od tej minimalnej, to należy ją podwyższyć.

Okres zasiłkowy

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) ‒ nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży ‒ nie dłużej niż przez 270 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00