Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-06-15

Po zmianach w k.p. trzeba odpowiedzieć na wniosek o zmianę warunków zatrudnienia, ale można odmówić

Inspektor kontroli zarzucił mi, że zbyt wielu moich pracowników wykonuje pracę na podstawie umów w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zapytał mnie także, czy informuję pracowników o możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy oraz czy uwzględniam wnioski pracowników dotyczące zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Czy kodeks pracy nakłada na mnie takie obowiązki? Czy poniosę odpowiedzialność za ich niedopełnienie?

Zgodnie z art. 942 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca jest obowiązany informować pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy o:

1) możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy,

2) możliwości awansu,

3) wolnych stanowiskach pracy.

Obowiązek pracodawcy wynikający z przedstawionego zapisu ma zatem charakter informacyjny. Nie rodzi po stronie pracodawcy obowiązków o charakterze zobowiązaniowym. Pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia pracownika, któremu upływa okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, nawet jeśli będzie poszukiwał pracowników na to samo lub podobne stanowisko. Również dla pracowników wskazana regulacja nie może być podstawą do dochodzenia roszczeń o zmianę stanowiska na wyższe lub zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00