Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 02-06-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 02-06-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-01

Czy w razie ujawnienia szkód zawinionych przez pracownika można nie wypłacić trzynastki

Pracownik rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem z 31 lipca 2023 r. We wrześniu br. pracodawca uzyskał informację, że pracownik naraził pracodawcę na straty finansowe. Sprawa została skierowana do prokuratury i jest w toku. Pracownik niejako przyznał się do winy, bo już częściowo naprawił szkodę, ale nie w całości. Czy byłemu pracownikowi można nie wypłacić trzynastej pensji za okres od stycznia 2023 r. do 31 lipca 2023 r. z powodu ujawnionych, zawinionych szkód? Pracownik był materialnie odpowiedzialny za mienie

Sytuacja wskazana w pytaniu nie skutkuje utratą prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przypadku gdy pracownik nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki w wysokości proporcjonalnej jest jednak to, aby okres ten wynosił co najmniej 6 miesięcy.

„Przepracowanie” w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym jest rozumiane jako faktyczne wykonywanie pracy, a nie tylko samo pozostawanie w stosunku pracy. 

Ważne

Okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (uchwała SN z 7 lipca 2011 r., III PZP 3/11, OSNP 2012).

Wskazana w pytaniu osoba przepracowała 7 miesięcy, a zatem nabyła prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za ten okres. Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie przysługuje jedynie w okolicznościach wymienionych w art. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (m.in. w związku ze zwolnieniem dyscyplinarnym pracownika), które w opisanej sytuacji nie miało miejsca.

Ważne

Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega ochronie przewidzianej w przepisach Kodeksu pracy. Trzynastka traktowana jest pod tym względem jako normalne wynagrodzenie za pracę i podlega z tego względu takiej samej ochronie. 

Do potrącenia z trzynastki konieczny byłby tytuł wykonawczy lub pisemna zgoda byłego pracownika. Nie może nastąpić zaliczenie należnej byłemu pracownikowi trzynastki na poczet zadłużenia.

Marek Rotkiewicz

specjalista z zakresu zatrudniania

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00