Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 03-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 03-05-2024
Data publikacji: 2023-10-30

Nagranie z monitoringu jako dowód w postępowaniu wypadkowym

Według wstępnych danych GUS w pierwszym półroczu 2023 r. zgłoszono 28 400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Liczba osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniosła 57 osób, a w wypadkach ciężkich 127. Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostały poszkodowane 93 osoby.

Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz wskaźnik wypadkowości wzrósł w porównaniu z pierwszym półroczem 2022 r. Niepokojąca jest także wysoka liczba osób poszkodowanych wykonujących pracę zorganizowaną w formie pracy zdalnej lub telepracy. Z uwagi na to, iż coraz większa liczba pracowników uzgadnia z pracodawcą wykonywanie pracy w formie zdalnej choćby w częściowym wymiarze czasu, wydaje się, że liczba osób poszkodowanych wykonujących pracę w tej formie również może mieć tendencję wzrostową.

Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było uderzenie w nieruchomy obiekt, jednakże wysoko uplasowały się również uderzenie przez obiekty w ruchu, kontakt z przedmiotem ostro zakończonym, szorstkim, chropowatym lub twardym, a także obciążenie fizyczne lub psychiczne. Przy czym przyczyną zaistnienia wypadku przy pracy aż w 41,0% przypadków było nieprawidłowe zachowanie się pracownika, żadna inna przyczyna wskazywana w statystycznych kartach wypadku nie przekroczyła 10% przypadków. Natomiast czynnością, przy której doszło do wypadku w 39,8% było poruszanie się pracownika. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00