Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.278.2023.2.AP

Prawo do dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismami z 7 września 2023 r. oraz 19 września 2023 r. (o tych samych datach wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W chwili obecnej posiada Pan orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu w stopniu (...) z powodu (...), które utrudnia Panu poruszanie się oraz pracę na stanowisku niedostosowanym ortopedycznie. Dodatkowo, z powodu dużej krótkowzroczności/jednooczności posiada Pan orzeczenie typu (...) w stopniu (...) oraz (...). Jednocześnie, będąc z zawodu (...), ze względu na powyższe, pracę świadczy Pan wyłącznie w sposób (...).

Do wykonywania pracy i dalszego rozwoju zawodowego w warunkach home office planuje Pan zakup:

1)fotela ortopedycznego biurowego dostosowanego do Pana sylwetki (ze względu na schorzenia kręgosłupa);

2)komputera i/lub laptopa o odpowiedniej specyfikacji (stworzonego na zamówienie), zezwalającego na użycie powiększenia ekranu, lupy i/lub audiodeskrypcji, na prowadzenie (...);

3)monitora komputerowego dostosowanego do dużych rozdzielczości oraz powiększeń (do stosowania z ww.);

4)telefonu komórkowego z systemem (...) zezwalającego na (...), posiadającego odpowiednio duży i/lub podwójny ekran dla czytelności, zezwalającego na uruchamianie aplikacji dotyczących śledzenia stanu zdrowia (patrz niżej) oraz monitoringu (...);

5)zegarka/opaski monitorującej stan zdrowia, tętna I/lub upadki (do połączenia z ww.).

Wszystkie wskazane wyżej zakupy zostaną dokonane w okresie ważności posiadanych orzeczeń (...).

Wydatki, które zamierza Pan odliczyć nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie zostaną odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Pracuje Pan na umowę o pracę i pytanie dotyczy tylko i wyłącznie odliczania wydatków z tytułu ulgi rehabilitacyjnej, nie będzie Pan odliczać tych wydatków w innej formie lub z innego tytułu.

W latach podatkowych, za które chce Pan skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej uzyskuje Pan dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, pozwalające na skorzystanie z ww. ulgi. Są i będą to dochody wyłącznie z tytułu umowy o pracę, uzyskiwane i podlegające opodatkowaniu w Polsce. Umowa o pracę opodatkowana jest według skali podatkowej.

W uzupełnieniu z 7 września 2023 roku doprecyzował Pan, że posiada:

1)Orzeczenie (…), bezterminowe, wydane (…) przez (…);

2)Rozszerzenie ww. orzeczenia (…), bezterminowe, (…);

3)Orzeczenie (…) o stopniu umiarkowanym, wydane (…). Ważne jest do (…).

Odpowiadając na pytanie: „Czy wszystkie wydatki, których dotyczy wniosek:

a)nie zostaną sfinansowane lub dofinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo

b)nie zostaną Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie?”

wskazał Pan, że wydatki, które zamierza Pan odliczyć nie podlegają zwrotowi lub dofinansowaniu z żadnego innego źródła niż środki własne. Nie będzie Pan odliczać tych wydatków w innej formie lub z innego tytułu.

Wszystkie wydatki zostaną udokumentowane fakturą imienną wystawioną na Pana, jako osobę prywatną (…), zawierając wszystkie wymagane dane (kupującego, sprzedającego, rodzaj towaru z dokładnością do marki/nazwy modelu) oraz zapłaconą kwotę.

Ze względu na udokumentowane problemy z mobilnością (…) w stopniu (…), opaska monitorująca upadki i pozwalająca w razie potrzeby wezwać pomoc jest powiązana z ułatwieniem/umożliwieniem Panu funkcjonowania. Dodatkowo, wspomniane funkcjonalności monitorujące oraz zapisujące m.in. parametry tętna i ciśnienia służą do późniejszych celów analityki medycznej w związku z przyjmowanymi lekarstwami (…). Na rynku istnieje kilka modeli pozwalających na jednoczesny monitoring tętna, EKG oraz ciśnienia, jednak nie jest to funkcjonalność dostępna we wszystkich urządzeniach tego typu.

W uzupełnieniu (…) doprecyzował Pan stan faktyczny wskazując uzasadnienie dla wszystkich proponowanych sprzętów:

a)fotel - celem zapewnienia właściwej postawy ciała i odciążenie uszkodzonego kręgosłupa;

b)zegarek monitorujący parametry życiowe - celem zebrania odpowiedniej ilości danych dla lekarza prowadzącego, pozwalających na utrzymanie/korektę prowadzonego leczenia, jak również ewentualne wezwanie pomocy w przypadku sytuacji awaryjnej;

c)monitor komputerowy o określonych parametrach - umożliwia korzystanie przez osobę słabo widzącą oraz wpływa na aktywizację zawodową osoby niepełnosprawnej pracującej i świadczącej usługi (…) z domu;

d)komputer i/lub laptop o odpowiedniej specyfikacji (stworzony na zamówienie), zezwala na użycie powiększenia ekranu, lupy i/lub audiodeskrypcji oraz obsługi w sposób pozwalający na wykorzystanie monitora z punktu powyżej, zezwala na prowadzenie (…) - celem umożliwienia pracy w zawodzie wyuczonym i wykonywanym z domu (z powodu problemów spowodowanych koniecznością posiadania dostosowanego stanowiska pracy - patrz punkt wyżej dotyczący fotela)

e)telefon komórkowy z systemem (…) zezwalający na (…), posiadający odpowiednio duży i/lub podwójny ekran dla czytelności (względy zdrowotne), zezwalający na uruchamianie aplikacji dotyczących śledzenia stanu zdrowia (patrz wyżej - niezbędne dopasowanie z opaską monitorującą) oraz (…).

Dodatkowo, zarówno sprzęt komputerowy, jak i fotel zostaną stworzone na zamówienie, zachowując indywidualny charakter. Monitor, zegarek i telefon zostaną wybrane z istniejącej oferty rynkowej na podstawie ww. kryteriów dopasowujących je do Pana indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Proszę o wykładnię art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT w zakresie moich obowiązków jako podatnika i wyjaśnienie, czy zakup wszystkich lub części z urządzeń wykazanych wyżej w stanie faktycznym (tj. fotela, zegarka, monitora wraz zestawem komputerowym oraz telefonu) jako zdarzenie przyszłe, mieści się w zakresie sprzętów wykazanych jako podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi rehabilitacyjnej (a co za tym idzie, czy dozwolone jest odliczenie ich), ze względu na ich wpływ na mój stan zdrowia, zdolność do pracy zawodowej oraz spersonalizowany lub dopasowany do niepełnosprawności charakter?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że planowane zdarzenie przyszłe dotyczące zakupu urządzeń wymienionych w stanie faktycznym można zakwalifikować do ulgi rehabilitacyjnej wymienionej w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT ze względu na spełnienie przesłanek zezwalających na poprawę stanu zdrowia I/lub wsparcie w pełnieniu ról społecznych, przy zachowaniu indywidualnego charakteru urządzeń, czy to przez ich indywidualne stworzenie od podstaw (fotel, zestaw komputerowy), czy to odpowiednie zawężenie wyboru z oferty rynkowej (w kryteriach specyficznych potrzeb wykazanych w opisie stanu faktycznego).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Prawo do stosowania tzw. ulgi rehabilitacyjnej wynika z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b‑3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.

Jak stanowi art. 26 ust. 7a pkt 3 cytowanej ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na: zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym. Odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a ww. ustawy jest niedozwolona. Zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania. Przepisy regulujące prawo do ulgi powinny być interpretowane ściśle, niedopuszczalna jest ich interpretacja rozszerzająca.

Na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

W myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1)I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b)znaczny stopień niepełnosprawności;

2)II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy albo

b)umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 7g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, może być dokonane również w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.

Natomiast w myśl art. 26 ust. 13a ww. ustawy:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:

-posiada Pan orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu w stopniu (…) z powodu (…), które utrudnia Panu poruszanie się oraz pracę na stanowisku niedostosowanym ortopedycznie;

-z powodu dużej krótkowzroczności/jednooczności posiada Pan orzeczenie typu (…), wydane (…) bezterminowo; oraz

-posiada Pan orzeczenie (…), bezterminowe, wydane (…) w związku z (…), utrudniającymi prace wykonywane manualnie, w połączeniu z ograniczoną mobilnością;

-ponadto będąc z zawodu (…) świadczy Pan pracę wyłącznie w sposób zdalny (…).

Wydatki, które zamierza Pan odliczyć (fotel, zegarek/opaska, monitor komputerowy, komputer i/lub laptop, telefon komórkowy) nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie zostaną odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zostaną one poniesione w okresie ważności posiadanych orzeczeń. Nie będzie Pan odliczać tych wydatków w innej formie lub z innego tytułu.

Wszystkie wydatki zostaną udokumentowane fakturą imienną wystawioną na Pana, jako osobę prywatną, zawierając wszystkie wymagane dane (kupującego, sprzedającego, rodzaj towaru z dokładnością do marki/nazwy modelu) oraz zapłaconą kwotę.

Zarówno sprzęt komputerowy, jak i fotel zostaną stworzone na zamówienie, zachowując indywidualny charakter. Monitor, zegarek i telefon zostaną wybrane z istniejącej oferty rynkowej na podstawie w/w kryteriów dopasowujących je do Pana indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Pracuje Pan na umowę o pracę i w latach podatkowych, za które chce Pan skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, uzyskuje Pan dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, pozwalające na skorzystanie z ww. ulgi. Są i będą to dochody wyłącznie z tytułu umowy o pracę, która opodatkowana jest według skali podatkowej.

W przedmiotowej sprawie Pana wątpliwość budzi prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w odniesieniu do powyższych wydatków.

Możliwość odliczenia przez Pana w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakupu wskazanych wydatków należy w przedstawionym stanie faktycznym odnieść do art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że odliczeniu mogą podlegać wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie urządzenia, narzędzia techniczne i sprzęt o indywidualnym charakterze, niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że będące przedmiotem zapytania urządzenia, stanowią narzędzia pomocne i ułatwiające Panu codzienne życie – ze względu na ich wpływ na Pana stan zdrowia, zdolność do pracy zawodowej oraz spersonalizowany lub dopasowany do niepełnosprawności charakter.

Wymienione przez Pana urządzenia są niezbędne w celu poprawy Pana stanu zdrowia, zdolności do pracy zawodowej i/lub wsparcia w pełnieniu ról społecznych, przy zachowaniu indywidualnego charakteru urządzeń (sprzęt komputerowy, jak i fotel zostaną stworzone na zamówienie, zachowując indywidualny charakter; monitor, zegarek i telefon zostaną wybrane z istniejącej oferty rynkowej na podstawie ww. kryteriów, dopasowujących je do Pana indywidualnych potrzeb zdrowotnych).

Z tych względów należy przyjąć, że wydatek poniesiony na zakup wskazanych urządzeń jest wydatkiem, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić należy, że aktualny rozwój nauki i techniki, w wyniku którego są wprowadzane na rynek nowe urządzenia i doskonalone dotychczas funkcjonujące na rynku urządzenia, powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że posiada on indywidualny charakter, związany z Pana niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opisane we wniosku i jego uzupełnieniu zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że wydatki, które poniesie Pan na zakup wskazanych sprzętów, urządzeń stanowią wydatki związane z ułatwieniem wykonywania przez Pana czynności życiowych oraz zdolnością do pracy zawodowej, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności mieszczące się w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będą mogły zostać odliczone od dochodu w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w podatku dochodowym od osób fizycznych (przy spełnieniu pozostałych warunków niezbędnych do skorzystania z przedmiotowego odliczenia).

Wobec powyższego, przysługuje Panu prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Zatem Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłergo), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00