Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.120.2023.1.AND

Przekształcenie Spółki w spółkę z o.o. będzie neutralne podatkowo zarówno dla Spółki przekształcanej (spółki akcyjnej), jak i Spółki przekształconej (spółki z o.o.), a na Wnioskodawcy nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki jako płatnika podatku CIT

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lutego 2023 roku wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia skutków podatkowych przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej określany także jako: „Spółka”, „Spółka akcyjna” bądź „Spółka przekształcana”, a po przekształceniu określany jako: „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, „Spółka z o.o.” bądź „Spółka przekształcona”) jest polską spółką akcyjną wchodzącą w skład międzynarodowej grupy kapitałowej. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania.

Podstawowy przedmiot działalności Spółki stanowi produkcja (…). Spółka posiada dwóch akcjonariuszy, którymi są spółki kapitałowe mające siedziby we Francji, będące francuskimi rezydentami podatkowymi, tj.:

1. G., z siedzibą (…) we Francji, posiadająca 90,03% udziałów w kapitale akcyjnym Spółki,

2. F. (…) z siedzibą we Francji, posiadająca 9,97% udziałów w kapitale akcyjnym Spółki.

Spółka planuje dokonać przekształcenia ze spółki akcyjnej (S.A.) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.).

Planuje się, że:

- wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (sp. z o.o.) będzie równa wysokości kapitału akcyjnego spółki przekształcanej (S.A.),

- każdy udziałowiec spółki przekształconej obejmie udziały w spółce przekształconej w łącznej wartości nominalnej odpowiadającej wartości nominalnej akcji jakie posiada w spółce przekształcanej.

W momencie przekształcenia, majątek Spółki akcyjnej stanie się majątkiem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto, każdy z akcjonariuszy Spółki przekształcanej stanie się z dniem przekształcenia udziałowcem Spółki przekształconej – w zamian za posiadane akcje Spółki przekształcanej otrzyma udziały Spółki przekształconej.

Wnioskodawca podkreśla także, że na dzień przekształcenia w Spółkę z o.o. nie zostaną wniesione dopłaty ani żadne wkłady czy dodatkowe składniki majątku, ani nie przystąpią do niej nowi wspólnicy (skład osobowy pozostanie bez zmian), którzy na moment przekształcenia wnieśliby nowe wkłady do Spółki przekształconej. Wnioskodawca zakłada przy tym, że w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, kapitał zakładowy Spółki z o.o. nie zostanie podwyższony i nie zostanie podjęta dodatkowa uchwała o jego podwyższeniu.

Przekształcenie nastąpi w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505 ze zm., winno być: „t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.”; dalej: „k.s.h.”).

Planowane przekształcenie podyktowane jest chęcią usprawnienie zasad funkcjonowania Spółki (uproszczenie procesów wewnętrznych, usprawnienie zarządzania Spółką, niższy poziom formalności) oraz ograniczenie kosztów jej funkcjonowania (np. niższe koszty obsługi prawnej i notarialnej). Żadnym z celów przekształcenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Działalność Spółki przekształcanej będzie kontynuowana przez Spółkę przekształconą.

Pytania

 1. Czy przekształcenie Spółki w spółkę z o.o. będzie neutralne podatkowo zarówno dla Spółki przekształcanej (spółki akcyjnej), jak i Spółki przekształconej (spółki z o.o.)?

 2. Czy, w przypadku realizacji przekształcenia przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego, na Wnioskodawcy będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki jako płatnika podatku CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, planowane przekształceniem Spółki w spółkę z o.o., przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, będzie neutralne podatkowo na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej „ustawa o CIT”) zarówno dla Spółki przekształcanej (Spółki akcyjnej), jak i Spółki przekształconej (Spółki z o.o.).

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy Działu III k.s.h. Na podstawie art. 551 k.s.h, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Przekształcenie spółki handlowej stanowi zmianę formy ustrojowej, przy zachowaniu tożsamości podmiotu przekształcanego i przekształconego. Zmiana formy prawnej nie wiąże się z koniecznością likwidacji albo rozwiązania spółki przekształcanej. Potwierdził to m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 marca 2016 r. sygn. akt II FSK 216/14, w którym stwierdził, że: „sukcesja uniwersalna w rozumieniu k.s.h., jak i sukcesja podatkowa (art. 93a Ordynacji podatkowej) zakładają, że spółka przekształcana nie jest traktowana jak podmiot likwidowany, lecz przewidują tożsamość podmiotu przekształconego i przekształcanego, a zmianie ulega jedynie forma prawna tego podmiotu”.

Istotą przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową jest kontynuacja, która na gruncie prawa podatkowego oznacza zachowanie ciągłości istnienia podmiotu w nowej formie prawnej. Zasadę sukcesji praw i obowiązków w przypadku planowanego przekształcenia oddaje art. 93a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm., dalej: „O.p.”). Zgodnie z tym przepisem osoba prawna zawiązana w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki. Spółka przekształcona jest zatem na gruncie przepisów podatkowych traktowana jako sukcesor podatkowy spółki przekształcanej.

Zdaniem Wnioskodawcy, okoliczność sukcesji podatkowej stanowi już sam w sobie argument za tym, że w konsekwencji zmiany dotychczasowej formy prawnej Wnioskodawcy (spółki akcyjnej) w spółkę z o.o. ani po stronie Wnioskodawcy – jako Spółki przekształcanej, ani po stronie Spółki przekształconej nie wystąpi jakiekolwiek przysporzenie w rozumieniu ustawy o CIT, podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

Odnosząc się do przepisów ustawy CIT neutralność podatkowa przekształcenia wynika, zdaniem Wnioskodawcy, z definicji przychodu określonej w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którą przychodem są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne oraz inne wskazane w tym przepisie przysporzenia. W wyniku przekształcenia Spółki akcyjnej w Spółkę z o.o. nie dojdzie natomiast do osiągnięcia (ani przez Spółkę akcyjną, ani przez Spółkę z o.o.) żadnego przysporzenia ekonomicznego ani też żadna korzyść ekonomiczna nie zostanie tym spółkom postawiona do dyspozycji. W efekcie nie dojdzie do osiągnięcia żadnych korzyści (przysporzenia) w związku z planowanym przekształceniem i tym samym przekształcenie będzie dla Spółki przekształcanej i Spółki przekształconej neutralne podatkowo. Istotne jest, że w analizowanej sprawie, jak zostało to przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, nie zostaną wniesione żadne dodatkowe składniki majątku/wkłady, nie zostanie podjęta dodatkowa uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego.

W ocenie Wnioskodawcy, w kontekście opisanego przekształcenia, ustawa o CIT nie zawiera żadnej regulacji, na podstawie której przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową generowałoby przychód podlegający opodatkowaniu. Ponadto, skutki podatkowe przekształcenia spółek regulują także inne przepisy ustawy o CIT, literalnie potwierdzając sukcesję podatkową Spółki przekształconej, przykładowo zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki przekształconej ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki przekształcanej. Z kolei art. 16h ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że spółka przekształcona dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej ich wysokości oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez spółkę przekształcaną. W myśl art. 7 ust. 4 ustawy o CIT przy ustalaniu dochodu, stanowiącego podstawę opodatkowania, nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych – w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku ze zmianą formy prawnej (przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z o.o.) ani po stronie Spółki akcyjnej (przekształcanej), ani po stronie Spółki z o.o. (przekształconej) nie wystąpi obowiązek rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowanego CIT. Przekształcenie będzie zatem neutralne dla Wnioskodawcy (Spółki akcyjnej) i dla Spółki z o.o. powstałej w wyniku tego przekształcenia.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku realizacji przekształcenia przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego, na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki jako płatnika podatku CIT.

Art. 26 ustawy o CIT, regulujący obowiązki płatników tego podatku, w ustępie 1 stwierdza, że „Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat [...]”. Dalsze regulacje zawarte w tym artykule uszczegóławiają powinności płatnika oraz stanowią o zasadach i warunkach niepobierania tego podatku.

Przepis art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, do którego odnosi się art. 26, określa zamknięty katalog przychodów, których uzyskanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (nierezydentów) podlega opodatkowaniu w Polsce (wg stawki 20% lub 10%). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawartych przez Polskę. Żaden z akcjonariuszy Spółki, którzy po przekształceniu staną się udziałowcami Spółki przekształconej nie uzyska w związku z tym przekształceniem przychodu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT.

Przepis art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, do którego odnosi się art. 26, stwierdza, że „Podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu)”.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT „za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

 a) dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,

 b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

 c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

 d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

 e) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,

f) równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,

 g) dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów przez osoby posiadające prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu przejmowanego, łączonego lub dzielonego lub,

 h) przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

i) zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

j) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,

 k) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,

l) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),

m) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej

- przychody spółki dzielonej,

 n) przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej”.

Żaden z przypadków, o których w art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT nie będzie miał miejsca w związku z planowanym przekształceniem przedstawionym w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku. W związku z tym, po stronie akcjonariuszy Spółki, którzy po przekształceniu staną się udziałowcami Spółki przekształconej, nie wystąpi przychód, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o CIT.

Na skutek wskazanych powyżej okoliczności, tj. w związku z niepowstaniem po stronie akcjonariuszy Spółki, którzy po przekształceniu staną się udziałowcami Spółki przekształconej, przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku CIT, o których mowa w art. 26 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku wyroków sądów administracyjnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00