Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2022-08-31
Artykuł aktualny
do 2022-08-31
Data publikacji: 2021-03-16

Rozwiązywanie stosunków pracy z nauczycielami zatrudnionymi na umowę o pracę i na podstawie mianowania

W placówkach feryjnych nauczyciele zatrudnieni na umowy na czas nieokreślony powinni otrzymać wypowiedzenia do 31 maja, bo ich stosunek pracy musi się rozwiązać z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia. W placówkach nieferyjnych nie ma takiego warunku ustawowego. Nie obowiązuje on również wobec umów terminowych, bez względu na rodzaj placówki. Są natomiast ściśle określone terminy ustania stosunku pracy powstałego na podstawie mianowania.

Stosunek pracy nauczycieli z publicznych placówek oświatowych jest zasadniczo rozwiązywany według przepisów Karty Nauczyciela. Jedynie w odniesieniu do tych kwestii, które nie są uregulowane w tym akcie prawnym, stosuje się Kodeks pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).

Inaczej wygląda procedura prowadząca do zakończenia zatrudnienia nauczyciela na umowie o pracę, a inaczej na podstawie mianowania, chociaż występuje w tym zakresie sporo zbieżności z rozwiązywaniem umów na czas nieokreślony.

Należy zwrócić uwagę, że wykluczone jest stosowanie do nauczycieli (bez względu na podstawę zatrudnienia) art. 52 Kodeksu pracy (zwolnienie dyscyplinarne) z racji kompletności uregulowań zwolnień dyscyplinarnych w Karcie Nauczyciela (wyrok SN z 8 stycznia 2009 r., I PK 137/08, OSNP 2010/13-14/161). Do nich może dojść zgodnie z rozdziałem 10 Karty Nauczyciela, dotyczącym odpowiedzialności dyscyplinarnej.

1. Rozwiązanie umowy o pracę

Tryb rozwiązania stosunku pracy łączącego publiczną placówkę oświatową z nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę zależy od rodzaju tej umowy. Jeśli ma ona charakter terminowy, wówczas stosuje się prawie wyłącznie przepisy Kodeksu pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących zwolnienia dyscyplinarnego w trybie art. 52 Kodeksu pracy. Natomiast w przypadku umów bezterminowych konieczne jest postępowanie według regulacji Karty Nauczyciela z odpowiednim zastosowaniem przepisów kodeksowych.

1.1. Rozwiązanie umowy na czas nieokreślony

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00