Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-09-18

Czy odszkodowanie dla byłego pracownika na podstawie ugody sądowej podlega oskładkowaniu

 Firmy czasami wypłacają swoim byłym pracownikom odszkodowania  na podstawie zawartej ugody sądowej. O tym czy takie świadczenie podlega składkom ZUS czy nie, decyduje charakter roszczenia a nie jego nazwa.  Co do zasady odszkodowania są wyłączone z oskładkowania. Jeżeli  jednak były pracownik domagał się w pozwie  np. wypłaty zaległego wynagrodzenia za pracę, to taka kwota pomimo że zostanie nazwana odszkodowaniem będzie oskładkowana.

Przyznane i wypłacone byłemu pracownikowi na mocy ugody sądowej kwoty, często nazywane są odszkodowaniem. Jednak aby ustalić obowiązek składkowania (lub nie) takiego odszkodowania należy ustalić charakter roszczenia na podstawie wcześniejszego pozwu pracownika. Jeżeli odszkodowanie w rzeczywistości dotyczy wypłaty zaległego wynagrodzenia (np. nadgodziny czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop), to od takiej wypłaty należy potrącić składki ZUS, gdyż tego typu świadczenia są oskładkowane. Jeżeli natomiast pracownik otrzyma odszkodowanie mające bezpośredni i nierozerwalny związek z rozwiązaniem stosunku pracy (np. kwota odprawy z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy), to tego typu świadczenie nie będzie podlegało składkom ZUS. A zatem ważny jest charakter wypłaconego świadczenia a nie jego nazwa.

Składki ZUS od przychodu podatkowego

Podstawę wymiaru składek ZUS stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku pracowników dotyczy to przychodu osiąganego przez nich z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyjątkiem:

  • wynagrodzenia chorobowego, które podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz
  • świadczeń zwolnionych ze składek ZUS na podstawie§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00