Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1982 nr 1 poz. 5
Wersja aktualna od 1988-04-19
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1982 nr 1 poz. 5
Wersja aktualna od 1988-04-19
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 30 grudnia 1981 r.

w sprawie zakresu stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Finansów

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1988 r., Nr 10, poz. 74)  

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122) oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Stosowanie przepisów innych ustaw] Przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122), zwanej dalej „ustawą o przedsiębiorstwach”, oraz przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123), zwanej dalej „ustawą o samorządzie”, stosuje się do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Finansów, w zakresie nie unormowanym odmiennie w niniejszym rozporządzeniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Podmiot tworzący przedsiębiorstwo państwowe] 1. Przedsiębiorstwo państwowe podległe Ministrowi Finansów, zwane dalej „przedsiębiorstwem”, tworzy Minister Finansów.

2. W skład zespołu przygotowawczego mającego na celu zbadanie i ocenę potrzeby oraz warunków utworzenia przedsiębiorstwa wchodzą przedstawiciele Ministra Finansów, banku i terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.

3. Minister Finansów może powołać do składu zespołu przygotowawczego również inne osoby niż określone w ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[1] (skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Statut przedsiębiorstwa] 1. Projekt statutu przedsiębiorstwa opracowuje dyrektor przedsiębiorstwa po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.

2. Statut przedsiębiorstwa po akceptacji ogólnego zebrania pracowników zatwierdza Minister Finansów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Łączenie, podział i likwidacja przedsiębiorstwa] 1. [2] Łączenie i podział przedsiębiorstwa zarządza Minister Finansów za zgodą rady pracowniczej.

2. Likwidację przedsiębiorstwa zarządza Minister Finansów za zgodą rady pracowniczej.

3. Przepisy § 2 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio, z tym że w skład zespołu przygotowawczego, o którym mowa w § 2 ust. 2, wchodzą również przedstawiciele związków zawodowych działających w przedsiębiorstwie.

4. Przepisu art. 26 ustawy o przedsiębiorstwach nie stosuje się.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Powołanie i odwołanie dyrektora przedsiębiorstwa] 1. Dyrektora przedsiębiorstwa powołuje i odwołuje Minister Finansów po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej przedsiębiorstwa.

2. [3] (skreślony).

3. Przepisów art. 34-36 i art. 56 ust. 3 ustawy o przedsiębiorstwach nie stosuje się.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Odpowiedzialność dyrektora przedsiębiorstwa] Dyrektor przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny przed Ministrem Finansów i załogą za prawidłowe kierowanie przedsiębiorstwem i uzyskiwanie przez nie dobrych wyników ekonomicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zgoda na podjęcie innej działalności przez przedsiębiorstwo] Na podjęcie przez przedsiębiorstwo działalności w dziedzinie nie przewidzianej w akcie o jego utworzeniu wymagana jest zgoda Ministra Finansów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Dodatkowe zadania] Minister Finansów może nałożyć na przedsiębiorstwo zadania nie przewidziane w planie rocznym. W takich wypadkach Minister Finansów jest obowiązany zapewnić przedsiębiorstwu środki niezbędne do ich wykonania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Komisja mediacyjna] 1. Wniesienie przez dyrektora przedsiębiorstwa lub radę pracowniczą sprzeciwu wobec decyzji podjętej przez Ministra Finansów nie wstrzymuje jej wykonania.

2. W razie podtrzymania decyzji przez Ministra Finansów dyrektorowi przedsiębiorstwa oraz radzie pracowniczej przysługuje prawo zwrócenia się w terminie 7 dni do komisji mediacyjnej o rozstrzygnięcie sporu. Orzeczenie komisji jest ostateczne.

3. Komisję mediacyjną powołuje Minister Finansów w uzgodnieniu z radą pracowniczą przedsiębiorstwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Prawo do żądania odszkodowania] 1. W razie doznania szkody, spowodowanej wykonaniem decyzji Ministra Finansów, przedsiębiorstwo może żądać odszkodowania.

2. Spory wynikłe na tle przepisu ust. 1 rozstrzyga komisja mediacyjna, o której mowa w § 10 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[4] (skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Zebrania pracowników] 1. Ogólne zebranie pracowników i rada pracownicza mają prawo wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących przedsiębiorstwa.

2. W przedsiębiorstwach jednozakładowych, posiadających na terenie kraju jednostki nie będące zakładami w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o samorządzie, ogólne zebranie pracowników odbywa posiedzenia co najmniej raz w roku. Skład ogólnego zebrania określa statut samorządu w taki sposób, aby każda jednostka była reprezentowana przez co najmniej jednego pracownika.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Kompetencje rady pracowniczej przedsiębiorstwa] 1. Do kompetencji stanowiących rady pracowniczej przedsiębiorstwa należy:

1) uchwalanie i zmiana planu rocznego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem zadań określonych przez Ministra Finansów,

2) przyjmowanie sprawozdania rocznego oraz zatwierdzanie bilansu,

3) wyrażanie zgody na utworzenie lub przystąpienie do zrzeszenia przedsiębiorstw,

4) podejmowanie uchwał w sprawie zakładowego budownictwa mieszkaniowego i socjalnego,

5) podejmowanie uchwał w sprawie zasad wykorzystania funduszów tworzonych z wygospodarowanego dochodu pozostającego do dyspozycji przedsiębiorstwa,

6) wyrażanie zgody na zbywanie zbędnych przedsiębiorstwu maszyn i urządzeń oraz na dokonywanie darowizny,

7) przystępowanie przedsiębiorstwa w charakterze członka zbiorowego do organizacji społecznych,

8) uchwalanie, na wniosek dyrektora, regulaminu pracy przedsiębiorstwa,

9) podejmowanie uchwał w sprawie klubów techniki i racjonalizacji,

10) wybieranie swego przedstawiciela do rady zrzeszenia przedsiębiorstw.

2. W wypadkach określonych w art. 40 ustawy o samorządzie radzie pracowniczej przysługuje prawo odwołania się w terminie 7 dni od decyzji dyrektora przedsiębiorstwa do Ministra Finansów. Przepis § 10 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Referendum] Załoga może wypowiedzieć się w formie referendum w sprawach określonych w § 14 ust. 1 pkt 3, 4 i 8. W innych wypadkach przepisów art. 2 ust. 2 oraz art. 24 ust. 1 pkt 14 ustawy o samorządzie nie stosuje się.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Rozstrzyganie sporów] W wypadkach, o których mowa w art. 44 i 46 ustawy o samorządzie, rada pracownicza przedsiębiorstwa lub dyrektor przedsiębiorstwa mogą w terminie 14 dni zwrócić się o rozstrzygnięcie sporu do komisji mediacyjnej, o której mowa w § 10 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

[1] § 3 skreślony przez § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 10, poz. 74). Zmiana weszła w życie 19 kwietnia 1988 r.

[2] § 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 10, poz. 74). Zmiana weszła w życie 19 kwietnia 1988 r.

[3] § 6 ust. 2 skreślony przez § 3 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 10, poz. 74). Zmiana weszła w życie 19 kwietnia 1988 r.

[4] § 12 skreślony przez § 3 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 10, poz. 74). Zmiana weszła w życie 19 kwietnia 1988 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00